Νέα

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΠΑΙΔΕΣ Η ΟΜΑΔΑ ΜΑΣ

Πέμπτη, 24 Μάιος 2018 00:34

Το πρωτάθλημα στην κατηγορία παίδων κατέκτησε την Τετάρτη 23/5/2018 η ομάδα ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ Β, στον τελικό ο οποίος έγινε στο Πανηπειρωτικό Στάδιο όπου ο ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισε στα πέναλτι (2-4) την αντίπαλό του (κανονικός αγώνας 3-3).

Φωτογραφίες ΤΟΥ ΤΕΛΙΚΟΥ έχουν αναρτηθεί στα ΑΛΜΠΟΥΜ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ της κατηγορίας.

Ευχαριστούμε για τη συνεισφορά τους στο φωτογραφικό υλικό της κατηγορίας όλη την αγωνιστική περίοδο, το www.passports.gr, το www.sportsioannina.gr , τον κ. Ξενοφώντα Αποστολόπουλο και την κα Peggy Karra.

Το ρεπορτάζ του αγώνα για ιστορικούς λόγους από το διαδικτυακό τόπο www.passports.gr και παρακάτω από το www.sportsioannina.gr

Πρωταθλητής στους Παίδες ο ΠΑΣ

Σε ένα καταπληκτικό τελικό πραγματική διαφήμιση για το ποδόσφαιρο όπου στο τέλος έσπασαν καρδιές, ο ΠΑΣ Γιάννινα κατέκτησε το πρωτάθλημα Παίδων «Στέφανος Γεράσης» επικρατώντας στα πέναλτι 2-4 (3-3 κ.α.) του ΑΟ Γιάννινα.

Σε ένα φοβερό παιχνίδι ο ΠΑΣ Γιάννινα προηγήθηκε 3-1 με τον ΑΟ Γιάννινα να φέρνει το ματς στα ίσα και να χάνει την ευκαιρία στις καθυστερήσεις για την ολική ανατροπή έχοντας δοκάρι.

Ο ΑΟ Γιάννινα ήταν η ομάδα που είχε την υπεροχή στο ματς (ειδικά στο πρώτο ημίχρονο), ωστόσο ο ΠΑΣ ήταν αυτός που εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που του δόθηκαν και πήρε κεφάλι στο σκορ με 1-0 και 3-1 αντίστοιχα.

Το 0-1 για τον ΠΑΣ έγινε στο 3’ με τον Σιώζιο.

Στο 5’ ο Κύργιος έκανε την σέντρα, ο Τουρμούσογλου την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Ο ΠΑΣ απάντησε στην ευκαιρία του ΑΟΓ στο 6’ με τον Σκαργιώτη να βρίσκει τον Ζαρκαλή, αυτός βγήκε απέναντι από τον τερματοφύλακα Πέτρο αλλά πλάσαρε άουτ.

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟ Γιάννινα στο 9’ με τον Τουρμούσογλου να κάνει το πλασέ όμως επάνω στη γραμμή έδιωξαν οι αμυντικοί του ΠΑΣ.

Νέα ευκαιρία στο 11’ για τον ΑΟ Γιάννινα με τον Κύργιο να σημαδεύει το δοκάρι.

Ο ΑΟ Γιάννινα έκανε το 1-1 στο 15’ με τον Πάνο.

Το 1-2 για τον ΠΑΣ έγινε στο 25΄με τον Ζαρκαλή.

Στο 28’ ο Τσιγαράς βγήκε απέναντι από τον Πέτρου, έκανε το πλασέ με τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ να αποκρούει τη μπάλα.

Στο 31’ σουτ του Τσέλιου η μπάλα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ απείλησε στο 41’ με τον Ζαρκαλή να κάνει το σουτ και τον Παππά να αποκρούει την μπάλα.

Ο ΠΑΣ έκανε το 1-3 στο 42’ με πλασέ του Ζαρκαλή.

Μείωσε σε 2-3 ο ΑΟ Γιάννινα στο 56’ με τον Κύργιο, ενώ ισοφάρισε σε 3-3 στο 63’ με τον Γκόλια.

Η μεγάλη ευκαιρία να κάνει την ολική ανατροπή στο σκορ χάθηκε στο 69’ για τον ΑΟ Γιάννινα με τον Γκρέστα να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι.

Παππάς 2-4

Διαιτησία: Λιόντος (Γεωργίου Β.-Αγόρας).

ΑΟ Γιάννινα: Παππάς, Γκρέστας, Χαλιάσος, Μήτσης, Γκόλιας, Τσέλιος, Σκουτελιάς, Κύργιος, Τουρμούσογλου, Πάνος, Τσιγαράς.

Αγωνίστηκαν και οι Φαλιέρος, Χαβέλας, Τασιούλας, Μεραντζάς, Παπαγεωργίου, Φούκης.

ΠΑΣ Γιάννινα Β’: Πέτρος, Ξαξίρης, Αποστολόπουλος, Σκαργιώτης, Βλαχογιώργος, Ζαρκαλής, Ζυγούνας, Καβελίδης, Σιώζιος, Κατσάνος, Παππάς.

Αγωνίστηκαν και οι Ντερμάρης, Μεντής, Λιάπης, Χρήστου, Τζώρτζης, Καφενζής, Μακρής.

Τελικός-διαφήμιση και ο ΠΑΣ πρωταθλητής!

Με έναν τελικό διαφήμιση του ποδοσφαίρου αναδείχτηκε πρωταθλητής παίδων στο Πανηπειρωτικό Στάδιο.

Ο ΑΟ Γιάννενα και ο ΠΑΣ Γιάννενα πρόσφεραν θέαμα με πολλές ευκαιρίες και 6 γκολ μετά από έναν δραματικό τελικό που έληξε 3-3. Την κούπα του πρωταθλητή σήκωσε ο ΠΑΣ Γιάννινα με 4-2 στα πέναλτι
Ο ΠΑΣ προηγήθηκε με 3-1, ο ΑΟ Γιάννενα έδειξε ψυχικά αποθέματα και ισοφάρισε 3-3 στα τελευταία λεπτά, ενώ χάθηκαν μοναδικές ευκαιρίες για να γυρίσει το παιχνίδι.

Το σκορ άνοιξε για λογαριασμό του ΠΑΣ στο 3' ο Σιώζιος με σουτ.
Στο 11' κάθετο δοκάρι από τον Κύργιο.

Στο 15' ο Πάνος από κοντά μετά από φάση διαρκείας το 1-1.
Με σουτ του Ζαρκαλή το 1-2 για τον ΠΑΣ στο 25'.
Στο 43' με πλασέ του Ζαρκαλή το 1-3.
Με μονοκόμματο σουτ ο Κύργιος στο 56' το 2-3.
Στο 65' μετά από κόρνερ ο Γκόλιας με κεφαλιά το 3-3.
Στο 69' ο Γκρέστας είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης ο Πάνος δεν έπιασε καλά το σουτ.

Τα πέναλτι:
Τουρμουσόγλου αουτ
Σιωζιος άουτ
Τσέλιος 1-1 (αρχικά είχε στείλει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι αλλά ο διαιτητής έδωσε επανάληψη καθώς δεν είχε σφυρίξει)
Σκουτελιας απέκρουσε ο Ντερμάρης

Μήτσης 2-3
Παππάς 2-4

Διαιτησία: Λιόντος (Γεωργίου-Αγόρας).

ΑΟ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Παππάς, Γκρέστας, Χαλιάσος, Μήτσης, Γκόλιας, Τσέλιος, Σκουτελιάς, Κύργιος, Τουρμουσόγλου, Πάνος, Τσιγαράς. Στον πάγκο: Φαλιέρος, Χαβέλας, Τασιούλας, Νεράντζας, Παπαγεωργίου, Φούκης.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Πέτρος, Ξαξίρης, Αποστολόπουλος, Σκαργιώτης, Βλαχογιώργος, Ζαρκαλής, Ζυγούνας, Καβελίδης, Σιώζιος, Κατσάνος, Παππάς. Στον πάγκο: Ντερμάρης, Μεντής, Λιάπης, Χρήστου, Τζώρτζης, Καφεντζής, Μακρής.

Για να δείτε τα πέναλτυ του τελικου ακολουθείστε τον παρακάτω σύνδεσμο του passports

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Οι μεγάλες φωτογραφίες από τον τελικό είναι της κ. Καρρά και του κ. Αποστολόπουλου και οι μικρότερες από το passports